

Числата които ще видите по долу съм вече показвал, но поради интереса на Катана ще си позволя отново да Ви ги изложа. Пак казвам, че не сравнявам системи, управления и проче. Приемам , чесъм виновен за рухването на комунизъма, берлинската стена и житийските несгоди на сен-сея. Посипвам си главата с пепел и признавам, че съм цървул, че коефициента на интелегентност ми е сравним с този на едноклетъчните. Признавам, че Волтер, Кампанела, Маркс са мързеливи, импотентни-буквално и духовно и не струват дори презренито на прилепската аристокрация. Все пак цифрите:
Впрочем малко пояснение. Изложеното по долу е меню подготвено за столовото хранене на работници и служители на един непретенциозен и не до там известен строителен комбинат СК "Агрострой" Става въпрос за организация с около 120милионен годишен обем на строителство и др спомаг дейности и колектив о 3000души. Меню и рецептурник съм разписвал като плановик и комсомолски секретар на комбината. Като плановик-тъй като себестойчиците бяха към мен/някъде са към счетоводството/, а като комсомолски секретар да донасям на вишестоящите за реакциите на кората четящи менюто. Рецептурника къмменюто както си е редно да няма свобода на мнения бе еднолично съставен от колектив с някаква си диетоложка д-р Ангелова. Няма да преписвам рецептурника, но той не би могъл да изненада никого. Тоталитарен със засължителни калории, масти, въглехидрати, белтъци и разни други компоненти които не ми станаха съвсем ясни макар че г-жа докторкото ни запозна най подробно с тях. За мен бе важното , че парторга ги одобри. Та:
Супи:
-Тел варено- 43ст
-пилешко варено 29 ст
-пилешка супа- не се чете
-супа топчета-14 ст
-фасул чорба-9 ст
-Шкембе чорба-12ст
-Таратор-12 ст
-Чорба леща-9 ст
-борш/тука натегане към СССР/ задължителен за партийните членове-18ст
..............
-Ястия с месо
-Пиле с ориз 28 ст
-пиле с картофи-26ст
-пиле фрикасе-24 ст
-Пиле печено 45 ст
-пиле със зеле-не се чете
-Свинско със зеле 31 ст
-Св винен кебап- 42 ст
-Кавърма.........50 ст
-Свинско печено 50 ст
-Пържола свинска-50 ст
-На тиган същата-не се чете
-Телешко с ориз38 ст
-Телешко кебап 48ст
-Телешко задушено 52 ст
-Телешко печено 61 ст
-Риба пържена скумрия-41 ст
-Скумрия плакия............-21 кг
-Сафрид океански...не се чете
Постни ястия
-Боб яхния 10ст
-Леща яхния 10 ст
-огретен 12 ст
-Зелен боб яхния-не се чете
-Грах яхния-14 ст
-Качамак с масло и сирене.22ст
-Задушени култивирани печурки-33ст
Десерти
-компот от круши-12 ст
- ог череши-12ст
-мляко с ориз не се чете
-Грис халва----------10ст
-крем карамел /от нещастни кокошки-ба/ не се чете
-Млечна баница-не се чете
Не знам защо , но най отдолу е Скарата.
-Шишчета 2 броя 48 ст
-Кебапчета 3 блоя 44 ст
-Кюфнета 3 блоя 44ст
-карначета не се чете
И сега дръжте се за масата
Агнешко печено-250гр-91 ст
Шилешко печено-250гр 58 ст
В интерес на истината агтешко и шилешко се развасяше главно на обектите. Когато започнаха първите наченки през седемдесетте на Възродителния процес/най голямата свинщина/ процес изведнъж по обектите турците престанаха да ядът свинско. Настана паника защото нали комунизъм...трябва дасържителни калории, а за тежък физически труд без месен белтък и мазнини няма как да ги покриеш. Та започнахме с камиони да изкупуваме ягвена и шилета защото точно по това време се сменяха стадата говеда и говеждото беше кът...още повече през лятото когато туризъма бе в разгара си. Да ама скочиха българите...всеки ден пиле или шиле не щат. Две метюта подвижните кухни нямаха капацитет да направят и стана напечено. Накрая турците се съгласиха да заменим свинското с храни от кайма!? Как се договориха с техния човек горе не знам:)))
Та драги дами и господа. Напомням, че не се заяждам с никого...най вече с роднините на Сен-сея. Почитам ги уважавам ги...На живите късмет и здраве , на отишлите си от този сват Вечна памет.
19.03.2012 14:21
19.03.2012 20:26
То ни Сталин, ни Камо са между живите, а "банкиови трезори изплазнени". Рашките са седнали на кладенците, китайците си гледат бизнеса, Кадам го няма, Кадафи го няма, Осама утрепан...С две думи нямат врагове янките, а защо такива драконови мерки стягат. Право на превантивни арести, армия с полицейски функции, съдебни функции на всеки сержант от армията...Севернокорейци , марсианци ли плашат чичо Сам.
Колкото до менюто което предлагам то е за размисъл. Аз също като теб се питам. Чума ли мина, Война ли загубихме и репарации плащаме...Това предприятие в което бях разпределен не беше сруд челниците в строителството, но все пак днес би правило над половин милиард обем строителство. Това меню се предлагаше двукратно на ден/ и за втората смяна/. Ако ти разкажа например какви спортни пособия имаше на разположение киселини ще получиш.
20.03.2012 08:18
А за кризата съм виновен аз и група мои алчни колеги,гешефтари!!!!
Къде си катана?Защо не дойде на срещата ни?Късах маргаритки и броях: "Ще дойде,няма да дойде".Всуе!
Ти не дойде - жестокоста ми се сломи.Още едно демократично разочарование!
Отнесох се,извинявай!Харесва ми "Четиво за консултанти",след 2,напиши ,и3,и4,.. за цени на карти за почивка/а картите бяха за по 20д./,за цени на парно и защо не бяхме чували за топломери.За здравеопазване.За образование.За интелигентност и грамотност на хората.За опашките пред книжарниците.От тези неща ще кажа за мен си:"като студент-20дена на лагер в Равда на бунгало с храна-8лв.,за здравеопазването в училище-профилактика/правилна стойка,стъпка,зъбен статус,ръст,тегло../За интелигентност,някъде писах всеки може да тества сегашните деца-колко от тях ще знаят елементарни столици,като Варшава,Лисабон,Осло/да не говорим за Риад, Оман,Сантяко/.От тези"трудните",ако и 5%от децата ги знаят, или 5% от нашто поколение не ги знаят,бих се извинил дори и на Борис Тодоров.Това за по-популярната география,ами История,..И всичко това в ерата на Google.Друга тема-спорт...., медали,олимпиади!Аз,като теб бих писал и съм писал за Куба,едва ли там се живее лесно,но може би там Хората още ги има и мечтаят.Завиждам ти,че си бил!
Доказваш колко велик е социал. феодализма ли?
Много смешно за всички нормални хора и трагично за бленуващите онези хубави, за тях, дни - но не дава отговор на съществения въпрос:
- защо се срина комун.онанизмата?
Не дава отговор и на друг по-съществен въпрос - защо червените гаулайтери и комун. онанистически еничари от ДС станаха най-големите капиталисти - тези върли и всеотдайни борци за човешко щастие и справедливост (даващи душата си за другите, но не свойта душа, братя, а душата на народа)?
Защо в политблюрото на Бсп(бокбуци) всички са милионери, а гъделичкат хората със социализмата и дори не искат да се нарекат сициал-демократи?
Голем кенеф това българската каскет-прогресизма.
Комун. онанизмата като обществена тоалетна - с поезията и перерастките призиви изписани по стените!
Какво сравнение - достойно за перота на Маяковского!!!
Между тоалетните и комунизмата - нема разлика.
И едното и другото са обилно осрани, особено у нас.
У нас, по времето на нашенския НЕП, некои ги вземАха кенефите под рента и пари натрупАха!
Те парите не миришат като свине яли человеци.
Сериозната дилема на комн.онанизмата е била:
- Кое е по-хуманно -
да се трепят хора с криваци и слънчев удар,
или да се хранят свинете за шефовете с человешки трупове.
Това е бил въпросът?
Москвичето беше - екстра,
ладата - лукс,
а волгата - връхтъ на сладоледа!
20.03.2012 11:49
Колкото до въпроса ти. Не въпрос бе това Проф.Ан, а заяждане. Общо взето всеки има свои мисли по въпроса и е така защото няма еднозначен отговор. Тук Вие се упражнявате в постинги и коментари да изкарате, Марксовите кисти виновни за сбоя в системата, та и това че не се къпел дори сте подушили. Така е по лесно защото Маркс е труден автор и далеч по скучен от проф Вучков да кажем:) Все едно аз за сбоя днес в капитализъма да обвиня фобиите на Смит, да кажем странната връзка с майка му , курварлъка и подаграта на Франклин и полимиелита на Рузвелт. Няма да го направя защото мен ме интересува да кажем"Богатството на народите" в Смит, а не пикантерията в битието му. Гледам как един колега блогър тук "катанизира" пространството противопоставяйки Смит на Маркс макар, може спокойно да се каже например, че първият е в икономическата основа на марксизъма. Да, но за това трябва да се почете , а и да се помисли.
Впрочем още древните са се занимавали с марксизъм, и Платон е спорел с Аристотел, и Христос е "преписвал" от сънародника си...но Маркс от всички тези мисли преди него е направил една стройна теория която според мен няма до момента подобаваща реплика. Да , има нео марксити, има и критика на неомаркситите, но това всисо са акцесоари. Лаборгинито нямаше да го има ако го нямаше онова тромавото и скърцащо дървено колело. Достатъчно интелегентен си да признаеш, че случващото се дори в момента е подробно описано и прогнозилано от Маркс. Практиката на соца не е по Маркс и е абсолютно противоречие що се отнася до вижданията му за базовата задължителност. И тъй като вероятно си още на покер вълна ще се опитам да ти отговоря по този въпрос с терминология от играта. Революцията през 17та отнесена към марксизъма е като каре седмици към Кралския флош. Бъди здрав
При менюто, изписано от Венци, кенефите картели правеха.
При днешните менюта, серат като колибри... ;))
Доказваш колко велик е социал. феодализма ли?
Много смешно за всички нормални хора и трагично за бленуващите онези хубави, за тях, дни - но не дава отговор на съществения въпрос:
- защо се срина комун.онанизмата?
Не дава отговор и на друг по-съществен въпрос - защо червените гаулайтери и комун. онанистически еничари от ДС станаха най-големите капиталисти - тези върли и всеотдайни борци за човешко щастие и справедливост (даващи душата си за другите, но не свойта душа, братя, а душата на народа)?
Защо в политблюрото на Бсп(бокбуци) всички са милионери, а гъделичкат хората със социализмата и дори не искат да се нарекат сициал-демократи?
Голем кенеф това българската каскет-прогресизма.
Комун. онанизмата като обществена тоалетна - с поезията и перерастките призиви изписани по стените!
Какво сравнение - достойно за перота на Маяковского!!!
Между тоалетните и комунизмата - нема разлика.
И едното и другото са обилно осрани, особено у нас.
У нас, по времето на нашенския НЕП, некои ги вземАха кенефите под рента и пари натрупАха!
Те парите не миришат като свине яли человеци.
Сериозната дилема на комн.онанизмата е била:
- Кое е по-хуманно -
да се трепят хора с криваци и слънчев удар,
или да се хранят свинете за шефовете с человешки трупове.
Това е бил въпросът?
Москвичето беше - екстра,
ладата - лукс,
а волгата - връхтъ на сладоледа!
Колко малко му е нужно на човек. Само някакъв препис от Рецептурник и меню.
Дори само за това смятам, че постинга е сполучлив:) Лек ден ти желая!
20.03.2012 12:58
Другата дума обаче е "разхищение".Виж там равни нямахме.Но възниква и въпроса,холан, като толкоз се крадеше и разхищаваше,какво да го еааа,се продава,купува и доразграбва от наследниците на комун.ононистите,цървулпрогресистите,каскетимпресионистити и обикновенните кисти(въобще от всички "исти",които така емоционално и апоплектично е нарисувал г-н БТ56)?И как човек точно може да стане богат с боклука,който е произвел комунизма?
Прост пример:Един наш съблогър закърмен в предприемачески дух и изповядващ ценностите на пазарната икономика работил в "6 ти септември".Дошла демокрацията и той високомерно плюл на възможността с опит и знание да сане капиталист,станал реститут.Сега реве ,че други яли на баницата мекото.
Аз първият си кредит изтеглих по Филипдимитровско време,когата неговите комисари ме напъдиха от работата от която разбирам.За което дълбоко им благодаря!Почнал съм бизнес и за зла беда съм се занимавал с такива глупости,че една сутрин през 1997 г. разбрах,че 200$мога да си върна кредита,да си откупя бащиният апартамент в Лозенец и с останалите пари да покажа среден пръст на всички които ми викаха"бивше директорче от соца".
Зная предварително песничката която ще ми запеете,че не всеки е можело да тегли кредит,но тия ще ги разправяте на тия дето са срали тогава в току що навлизащите на пазара памперси или в дворния кенеф с клекало на БТ56.
Оносно теориите Маркс венци е безспорно прав.Има книжки по"икономикс"-четете.И не го бъркайте с "комикс"!Ахой!
Доказваш колко велик е социал. феодализма ли?
Много смешно за всички нормални хора и трагично за бленуващите онези хубави, за тях, дни - но не дава отговор на съществения въпрос:
- защо се срина комун.онанизмата?
Не дава отговор и на друг по-съществен въпрос - защо червените гаулайтери и комун. онанистически еничари от ДС станаха най-големите капиталисти - тези върли и всеотдайни борци за човешко щастие и справедливост (даващи душата си за другите, но не свойта душа, братя, а душата на народа)?
Защо в политблюрото на Бсп(бокбуци) всички са милионери, а гъделичкат хората със социализмата и дори не искат да се нарекат сициал-демократи?
Голем кенеф това българската каскет-прогресизма.
Комун. онанизмата като обществена тоалетна - с поезията и перерастките призиви изписани по стените!
Какво сравнение - достойно за перота на Маяковского!!!
Между тоалетните и комунизмата - нема разлика.
И едното и другото са обилно осрани, особено у нас.
У нас, по времето на нашенския НЕП, некои ги вземАха кенефите под рента и пари натрупАха!
Те парите не миришат като свине яли человеци.
Сериозната дилема на комн.онанизмата е била:
- Кое е по-хуманно -
да се трепят хора с криваци и слънчев удар,
или да се хранят свинете за шефовете с человешки трупове.
Това е бил въпросът?
Москвичето беше - екстра,
ладата - лукс,
а волгата - връхтъ на сладоледа!
Прави са да твърдят хората, че няма бивш комунист, проститутка и негър.
20.03.2012 14:05
20.03.2012 14:11
20.03.2012 15:17
А към венци имам допълнителен въпрос - Що при тая евтиния на членовете на политбюро им отпускаха по 1200 лв допълнително "за храна" ?! Пък на работниците в коксохима на Кремиковци ,примерно им даваха кисело мляко и газирана вода за "вредни"!
Впрочем и историята , и животът дават възможност да поправителни. Капитализъмът също се е явявал на поправка. Бъди сигурен, че Марксизъма ще вземе своето.
Нямам сили и дъх да те коментирам ! Само два въпроса - Георг Цветански знаеш ли кой е ?! В кремиковски "профилакториум" влизал ли си ?!
20.03.2012 16:20
Освен това дали си чувал някога нещо за "сертификат за краен потребител","сертификат на заявител" и "сертификат за осъществена доставка"?Както и да е.И не само съм клечал край пътя,ами съм прилайвал и махл с опашка!
Но до моя си кокал съм се добрал.Ям с една уста,спя на едно легло и нося един кат дрехи.Мога и два фрака да облека един върху друг но е неудобно.
Никъде не съм казал,че системата е била правилна!Казах само,че написаните икономически постулати по отношение на формиране на печалба,отношения към средствата за производство,принципите на разпределение,ренти, и други икономически инструментариуми(да не те отегчавам)са формулирани,изведени,класифицирани и подредени в брилянтна теоритична взаимовръзка.И те работят и днес!А Призрака дето броди из Европа и като Кентървилският призрак се явява на българските новобогаташи от семейство Отис в "обезглавен вариант"не ми създава лично на мен колики.
Най-лошото на комунизма у нас за някои,беше това което дойде след смъртта му.За това сега има толкоз антикомунисти.
Щом сме на приказни персонажи да ти напомня,че от тримата братя,само един взел златната ябълка и то глупака!
Искали,не искали,комунисти,антикомунисти-всяка коза за свой крак!Тва с фратеритето,егалитето и либертето,сега други загрижени за нас ни пробутват.И за равния старт.Аз се опитвам да тичам.А това,че някои още са в съблекалнята,други не са си купили билети за стадиона,а трети не знаят в кой отбор да се включат не е мой проблем.Аз за това не обичам колективните спортове.
От покер не разбирам,но съм мното добър на дартс!
20.03.2012 16:46
но животът те среща с много хора. Например Стоичков ми е бил министър. Отговарях за разширението на министерството/беше комсомолски обект/, а Стоичков току що беше хванал земеделието след като беше преди това в строежите. Вероятно за това непрекъснато се мушеше сред стоителите. Почти всеки ден ме привикваше и от там се заподнах с него. В интерес на истината беше близък с чичо, и от там до някъде с баща ми. Г атанасов познанството има личен момент и няма да коментирам. Иначе н радиус от 500метра жинееха няколко членовена Политбюро. Щеш не щеш познаваш се с децата им,, а от там ипоназнайваш нещо. Тякои от тях не бяха с най големите джобни и не защото баща им е бил стиснат.Не разбираш ли, че парите не ляха тогава факторът който определя изцяло житието ти. Тези хора получаваха екстрите от властта , а не от заплатите си. Пак ти казвам, не са единици хората пазписващи се на ведомост за повече пари от министър. Да кажем известни актриси, певици ...а правеха какво ли не да докопат някой от тях:)))
Впрочем военните там са далечко от ПАСОК драги...Да не говорим задруги едни военни които вероятно харесваш:)
Защо се заяждаш. Ако ти отговоря , че защото произвеждахме в натура 5 , 6 пъти повече, а храни над десет пъти ще бъде вярно, но няма да бъде коректно ако спра до тук. Истината е , че имахме голям и не до там претенциозен клиент. Този клиент загуби сила и влияние в даден момент и ние като неблагодарни курвета почнахме да му се плезим. Е, кукиш ви показа и той и сега само копуваме от него.
До 90те му сечехме гората, разработвахме с него находища на газ/Дружба/ имахме митническа спогодба за обагодетерствана нация/развиваща се страна/ ...Всичко това разтурихме едностранн
Впрочем военните там са далечко от ПАСОК драги...Да не говорим задруги едни военни които вероятно харесваш:)
Защо се заяждаш. Ако ти отговоря , че защото произвеждахме в натура 5 , 6 пъти повече, а храни над десет пъти ще бъде вярно, но няма да бъде коректно ако спра до тук. Истината е , че имахме голям и не до там претенциозен клиент. Този клиент загуби сила и влияние в даден момент и ние като неблагодарни курвета почнахме да му се плезим. Е, кукиш ни показа и той и сега само купуваме от него.
До 90те му сечехме гората, разработвахме с него находища на газ/Дружба/ имахме митническа спогодба за обагодетерствана нация/развиваща се страна/ ...Всичко това разтурихме едностранно и се сринахме. Те и сега стоките които купуваха от нас ги купуват главно от бишите соц страни и близката чужбина. Само ние, прибалтийците и до някъде румънците си преебахме пазарите. Ето преди време един естонец беше дошъл да моли мой клиент да купи кашкавал. Нямат грешка естонците в тази си дейност. Преди кашкавал Талин с връзки се търсеше в Съюза. След изпълненията на естонците минаха и те по друга тарифа на митницата и...изклаха си добитъка. Пищат сега , че ги наказват политически и проче. Не, изравниха позиците на тарифите. Каквато естонската , такава и руската. С нас стана горе долу същото. Другия брат обаче не ни пуска аванти. Или ...в Куба се живее трудничко, но в Хаити невъзможно. ...Разликата в братоците:)))
Що се касае до опита ти да омаловажиш придобивките на номенклатурата ще ти подавам едни документи, които можеш да провериш, бавно и последователно.
http://antikom.blog.bg/photos/107771/original/B13.jpg
20.03.2012 19:02
Това с дръстенето на комунизма,като професионална терапия в пост социалистически профилакториум ми харесва.Генезиса на вината обаче, която изпитвам е само и до толкова до колкото мога да съчувствам на закъснелите предявители на удостоверение за наследници на О"Бозе почившия комунизъм или социализъм /както ви харесва/.
На въпросите които задаваш за кончината му,сам си отговаряш.Аз не съм компетентен по постмортални анализи,пък и както не веднъж съм казвал,щастливи са тези,чието време е минало,защото имат с какво да се гордеят.
И щото с многозначителните си уточнения и как беше тая купешка дума "его",сигурно досаждам на конструктивния диалог,за това кой какви привилегии лапнал и как това се е отразило на геостационарната орбита на петолъчната звезда отивам да си чета книжка.
Днес съм се спрял на препрочитане на "Улица "Консервна".За страдащата американска работническа класа и щастливите пияници.Приятна вечер с "Еквсиноградските"вина на Политбюро.
20.03.2012 19:48
20.03.2012 20:01
по стълбовете, сега по нета. Виж приятел има ещт Единни щатни таблици. Там от чистач до министър. Има архив , ема ведомости. Хайде да вържем бас и като имаш работа насам ще отидем и ще видим. Взимаш от архива да кажем ведомостта за парт членски внос например на кой и да е от Политбюро и смятаме. Члвнос е 1% от дохода за месеца. Това е публично и достъпно.
Дори и да си прав и да кажем 12 човека са получавали още есна заплата тайно това какво променя нещата. 30хиляди на месец повече за управление. Не исках да сравнявам, но ще го направя някой ден. Ще хвана публикуваните бюджети/ ти и антиком ще ми помогнете с тайните сметки:)/ и ще ги съпоставим. В пъти сега е по скъпо управлението за пъти по лалко приходи и производство. Аз в постинга не съм се стремял към белтристика- Преписах просто/бледо беше да го преснимам/ едно меню, а ти се раздърди:) и влезе както съветва Янето-с бутонките
21.03.2012 09:33
Учудващо е за мен това,че хора живели и в двете времена търсим корените на ежедневния си гняв в нещо което е напълно ясно.Привилегии ли?Ми да имало ги е има ги и ще ги има.И не само при комунизма и УБО.Я погледнете как са се разходвали държавни средства за Величеството и антуража му преди 09.09.44 г.Та чак и днес царчето си взема недобориите по съдебен ред.Да не би дедо му от Кобург да ги е донесло тук в пътната си чанта?Комунистическите велможи с държавните инжекции пасти да ядат пред днешните.Пудела на г-жа Соколова,кой разхождаше? В Първи гараж на УБО до 10.11.1989 г. имаше 12 мерцедеса.Всичко друго бяха чайки и волги.Сега как е?Да не си карат собствените коли с бензин от джоба си?Имаше Правителствена болница,има я и сега.Имаше Еквсиноград,Шабла,Воден,Слънчев бряг,Дружба,Банско,Пампорово,Хисария-има ги и сега.Е само Сандански:-))),нещо го претъркаха!Говорете ми за пуловери,козенаци по Великден и други неща за изсиране.Само дето развалиха избата в Еквсиноград.
Разликата е,че едните считат че за днешният ни хал(и с право)е виновна предишната система,други твърдят ,че за"сегодня",вината се корени(и също с право) в гнусно осъществената метаморфоза от комунизъм в посткомунизам под физиономията на неолиберализъм.
Излизайки от Турско робство,дедите ни с фесове и потури са искали Солунската митница.
От къде да се пръкне у нас този индустриален капитал,който да роди успели хора плащащи сами сметките си.1740 г в Англия работят механично захранвани станове.Кой ме питаше за капитализация на опит,ресурс,традиции и технологии.И най-важно-на манталитет?
21.03.2012 15:45
Обвини ме че"съучастничеси подминавам..и т.н."Кое точно?И точно аз ли който счупих клавиатурата да обяснявам на един vmir,веци и катана,някои прафила на формирането на пазарни,борсови отношения,на образуване и динамика на лихвени %,на емитиране на специфични дългови инструменти,на обратно изкупуване на ДЦК и формиране на вътрешно икономическа задлъжнялост и прочее глупости.
До кога ще преливам от пусто в празно да доказвам че отношението стока-пари -стока ',пари-пари', простото и сложно лихвообразуване,формиране на ренти от Іви и ІІ род,печалбата(като функция на стокооборот,разходи и време),формирането на стокови запаси,дъмпинга,картелните споразумения,монополизирането на отрасли,включително и теорията за"средствата за производство",отношенията на собственост и обобществяването на различните продукти са универсален иригатор заврян в задника на всичкиобществено икономически отношения.Не зависимо от политическата окраска на перушината на управляващи,били то леви популисти,десни неолибералисти или консервативни лен лордове.
На всички и от ляво и дясно им е ясно че горните постулати(100% по Смит,Рикардо,Джон Мейнард Кейнс,Маркс,братя Маркс и Малтус)са неотменими от ничия субективна фантасмагория.
Справедливост има само в речника на буквичката "с".Другото е закономерни обвързани с удовлетворението и доверието на инвеститора(клиента) разпореждания със собствените му наличности или кредитният му портфейл.Който се е надценил или самозабравил и мисли че е над това-плаче.Който няма дупе да ръчка в кемера с инвестициите,седи на заплата.Който седи на държавна заплата е опричник и роб заедно!
оставащите в излишък продукти/купонна система/ Това се подразбира по някакъв начин, и на партийна конференция/военна/ хора станат и казват , че летците си продават храната. От едно наистина правилно решение следва омаскаряване на невиновни хора. Да висшия ешалон на властта навсякъде се обгрижва и това е правилно. Натоварвания, отговорности, морални решения/да помилваш или не например/ изхабяват, натоварват и прочее. Умастниците в съпротивата през ВСВ в цял свят получават правилегии и парични добавки. У нас обаче се стига да профанизиране на нещата. Ами висшите чиновници си прашаха родителите си в Правителствана болница и я използуваха като санаториум. Личните шофьори бяха опдинарци на цялата рода и проче. Към наистина оцелелите партизани се навързаха роднини, съселяни, братя и родители на любовници...Аз познавам досто хора от отряда на баща ми. Приказките за необразовани хора които громели мандри забравете. Напротив влади хора са били по това време повечено, гимназисти, студенти, учители и проче голяма част от тях. Били са се с регулярна немска и наша войска. Баща ми е бил на 18,чичо на 24...какви сметки, какви правилегии....Такива са повечето. След това хора изпълзели на 10ти септември ги изпозатвориха половината, че видите ли били атглийски и сръбски шпиони. Те започнаха да прекрояват истории, отряди...включително натискаха до последно ген Илиев да напише в мемоарите, че Бай тошо превзема министерството на отбраната. Не знам защо но винаги изпълзяват едни хора от някъде/важи за всички промени...въоръжени ири не/ които полазват сато гъсеници всяко начинание , но за разлика от гъсениците пеперуди не стават. Какво е виновен тук Маркс?
Питах те тогава, питам те сега.
Пресметнали са , че имаактиви за около 55, 60 трилиона. На борсата се разиграват около 600. С моя прост акъл стигам до извода , че борсата си е голяма преебушка. Тоест бачкаш си спокойно, честно и някой упърномощен брокер може да те остави теб и хиляди като теб без препитание защото преценилда купи изгосно шкембе с поверени му средства.
Второ. Ето например в средата на 90те Бригиш газ /от руснаци към го чул/ струва доста по скъпо от Газпром например, въпреки че като добив на газ, километраж на транспортните връзки е от ранга на някое от дъщерните областни подразделения на Газпром. Ето това не разбирам на тези оценители. Как оценяват нещо което не се продава например. Разбирам борсовите пари прим. Например една болница която реже апандисити в САЩ струва далеч по скъпо от една болницакоято прави същото в чехия. Правят го еднакво но тази в америка ще струва повече. Е от тазиразлика в прим и кухите активи според мен идват кризите. Може да не съм прав...а и алчвостта като смазка на борсата
21.03.2012 16:47
Първо,борсата е посредник на взаимоотношения на интереси намерения,информация и доверие.Няма такова нещо като "оценка на активите"въобще!Има тюрлю гювеч в главите на инвеститорите опосредстван от информация,трендове,опит и самозаблуди.Борсата не търгува с минали събития.Тя работи с очакван интерес.Ето примера.Иновационна компания емитира акции в дълги "късове" за набиране на капитал.Одиторите оценяват първоначалната стойност на компанията на 1млн.,да речем в непривилигеровани акции на приносител.Ти понеже си напредничав пич и смяташ че да речем в тази био технологична компания си струва да инвестираш 1000 $ от спестеното от кучешка храна и книги,си купуваш 1000 акции пао 1$.Вече си акционер.Честито!С обширна реклама(направена с пари на акционери),компанията оповестява,че е собственик на лиценз за лекарство срещу рак и възнамерява да го пусне на пазара.Очакваната печалба се измерва с стоици пъти,на база на вложено.Всеки иска акции и цената им расте.Твоите 1000 акции вече струват по 200$парчето и ти имаш 200 хилки.Виртуални,венци.Но ако отидеш на борсата са реални.Продължаваме.Понеже човешката алчност,както и глупостта са безгранични,компанията обявява,че пуска още 1млн. но привилигеровани акции.Това значи че за теб ще струват по 100$,а на вторичния пазар не се продават,шото от тях може да купи само първоначалният притежател на акции.Интереса нараства.Но нямаш други излишни пари.Ти разпределяш в два портфейла акциите си.От първите 1000,500 джиросваш на заинтересован клиент по цена над борсовата.Примерно по 300$.Капитализираш се
21.03.2012 17:10
Това се казва възходящ тренд.Тук не говоря за разни глупости като комисионни на брокер,продажба на черно на вътрешно-борсова информация,покупки на акции с подставени лица и други ментърджилъци.
Стъпка ІІ.Обаче някой(може и конкуренцията) пуска инфо,че лекарството е смес от лай кучка,кокоши трън и настъргани орелски нокти и е по стара рецепта на шамана на семинолите.Следва срив във цената на акциите.Всеки гледа да избяга от тях и да ги шитне поне по номинал,за да направи икономия от загуба.Ти обаче като стар плановик,не се поддаваш и си казваш:"Абе аз направих 50 хилки от въздух,ще изчакам,а може и да запазя 25 хилки,а за другите да си купя от падащите акции".
Стъпка ІІІ.След месец от университетска болница показват че при приложен на 300 души препарат,при 45% рака се е забавил или спрял метастазите.Акциите хвръкват нагоре.Рака не е излекуван,а забавен или частично стопиран,но психологическият ефект е бум на цените.
И така на татък.Това може да се отнася за лекарства,микрочипове,нови енергиини източници и каквото се сетиш.Може да го има,може да го няма,но щом предизвиква инвеститорски интерес има пазарна капитализация на активи и така наречената от теб"виртуална принадена стойност".Кое не е вярно?
Що се отнася до вторият ти въпрос.Ние никога не плащаме справедлива пазарна цена за стоките които купуваме.Защото при два аналогични по качество,материал,полезност продукта ти плащаш за този,за който в съзнанието си готов да дадеш исканата цена.Не се базираш на оценка на"Де лойт и туш".Същото е и с нефтената компания.Там се оценяват не само тръби,сонди,собствени находища и др. а регионално,структурно и финансово обезпечение на реален договор.
Първо,борсата е посредник на взаимоотношения на интереси намерения,информация и доверие.Няма такова нещо като "оценка на активите"въобще!Има тюрлю гювеч в главите на инвеститорите опосредстван от информация,трендове,опит и самозаблуди.Борсата не търгува с минали събития.Тя работи с очакван интерес.Ето примера.Иновационна компания емитира акции в дълги "късове" за набиране на капитал.Одиторите оценяват първоначалната стойност на компанията на 1млн.,да речем в непривилигеровани акции на приносител.Ти понеже си напредничав пич и смяташ че да речем в тази био технологична компания си струва да инвестираш 1000 $ от спестеното от кучешка храна и книги,си купуваш 1000 акции пао 1$.Вече си акционер.Честито!С обширна реклама(направена с пари на акционери),компанията оповестява,че е собственик на лиценз за лекарство срещу рак и възнамерява да го пусне на пазара.Очакваната печалба се измерва с стоици пъти,на база на вложено.Всеки иска акции и цената им расте.
Го е като онези готини Мацки в Плейбой и Максим...Дявяш си десетолевката и ги имаш ...виртуално. Онези дето "емитират" обаче теченията на списанията ги имат реално. Е...това не е честно. Против това съм. Затова съм марксист. Щато хогледнеш общо взето дза това ства въпрос. Четеш заветите...кой кого утрепал, взел му овцете, жената... Отизеш по назад в митологията пак същата работа. Етова е все с правелигировани акции сме повечето:(
21.03.2012 19:02
Та виж братко.Моята философия е че бедният не трябва,като Христос,да го нахраниш с риба,а да му дадеш въдица да си я лови.
А коментара на моите отговори на твоите въпроси ме натъжава ,ма малкочко.Честно,не честно,за тия работи се обърни към моралиста катана.Той е по честното.И като го гледам от"честно",вие по чуждия кокал с претенцията да му се плати за аромата дето другите са мирисали,докато дедите му варили пача.
А това с мацките и "Плейбой",също е христоматиен пример и то в подкрепа на моите съждения.В наше време с фотошоп,можеш и с минимална първоначална инвестиция една грозница,да и направиш фото сесия за начесване на самочувствието,да откупиш правата върху снимките и да направиш кинти.
Ма май че ортикарията на катана и някои други от сини ситни пъпки от миналото те е прихванала и тебе?Какво "назад",каква "митология"?
Гледам,че ходиш да им чешеш крастата при алехалех.Напразно.Така само им давате повод да продължават да се надвикват и да трупат някакви рейтинги,което е смисъла на очуканото им битие.
не дошлия на срещата не смее да припари тука,щото ще го направя на сандър,ма нищо,ще мине месеца и като героя от романа на Илф и Петров,ще го питам всеки път"Защо не дойде на сглядата ,а?"
Що се отнася до нашите акции,ние нали си знаем,че са си наш емитент,държим си мажоритарният пакет и акционерите ни получават дивиденти от нашия наивитет и любов в къщи.Другите,другите да ми задоволяват..кур туазията!
21.03.2012 21:06
Ти говориш за "Катанчо" ама той артист бе. По тв то някаква баница рекламира. Да знаеш отива му. Тамада на масата го раздава...Нали помниш, че ни разправяше за някаква фурна какх консултирал. Вероятно и клип са им направили и нашия артист го раздава.
22.03.2012 09:07
На празно разчиташ на мен,колега!Дет се вика аз не разчитам на себе си,ма не се секирай,за обективни и особенно за икономически процеси,нямам сетива за извращаване на действителността.Към похвали и псувни съм индеферентен,но това не значи,че не ги регистрирам.
Тук се крие и отговора на второто ти питане,след третата глътка мерло.Дали венци е дъбилче,аутисче,имебацилче,дъновистче или стегоцефалче-това не променя натурата му на добър и образован човек.Наши казваш?Ми от нашите ,да!Щото не ме псуье,не ми вика празноглав комунист,не ме праща да си еба майката клисава,не ми вика убиец,крадец,комун.онанист,цървелпрогресист,не обяснява ,че баща ми е ІІІ Интернационал, а майка ми Долорес Ибарури,не се пука по шевовете от завист,не счита,че аз съм му виновен за каквото и да е и ..абе айде да не издребнявам и да не изброявам още.Той има своите позиции и ги защитава с познатите му и подръчни доводи и примери.Още.Все пак венци е пенсионер.Трябва да пазя един от хората който ме разбира когато говоря за руска и съветска литература,песни,маршове,бодлива тел и водка.
От друга страна уредите за разпознаване на свой-чужд ги има отдавна в авиацията.Разбира се,че щях да приложа максимум усилия да иронизирам и натрия носа на някой неграмотник(като vmir),който на всичкото от горе заедно с келешите,които са му под общ знаменател,хем се дърлят, хем са тройкаджии от СПТУ.Това,че техният "Хорст Весел",не е много весел ми е ясно.Това,че единственото занимание,освен миенето на загорялата юфка по тавата под строгия поглед на жените им, е антикомунистически лай в блога-тоже.Но просташкия манталитет на всезнайковци,натруфени с идеята,че са носители на "справедлива"кауза,но по вина на комунистите,гащите са им кърпени-не трябва да се прощава и следва да се наказва с опакото на ...клавиатурата през пръстите.
При вас не е ли вече жега?Какво мерло?Някой запотен"Пилзенски Праздрой",не е ли по подходящата компания за отмора?
22.03.2012 09:59
Но..."каждой думает в мере своей изпорчености":-))))!Ма и ти си докачлив.Другия отбор са хора с които,лично аз гледам да съм в "реми".Винаги можеш да научиш нещо,ако не като фактология то като начин на мислене,съпоставка на мнения,по правилен изказ на английски или нещо за сомелиерията.
За швейцарският франк е вярно само до някъде.Ако и твойте тенденции са пик,лек спад,равномеро девалвиране и колебание към азиатски валут...ни хубавици,те разбирам.Но ти желая да си един здрав паунд.С кралица зад гърба,стобилен като една истинска метрополия спрямо подопечните ти доминьони.Така,че стискай каките,сметалото,дебита и кредита и на всеки 14,като оправиш ДДС то на подопечните фирми,бий капа в тавана,че още някои мърдаме.Ще си плащаме,бе.По добре късно,отколкото още -по късно.Щото нали помниш от диалектиката определението за "никога"?
Хубаво е че ходиш до хасиендата.Аз не съм ходил отдавна.Искам да видя как е презимувало къщето,щото за зимата го консервирам.Но и този уйкенд ще попусна,че както ти споделих утре по морген,отивам до Московията.Нали сме бедни цървули,че и стиснати( на мен мисъл на загорял пернишки педал,не може да ми влезне отзад),гледам да хвана уйкендова тарифа.Ще се съм на линия другия четвъртък.Ще нося от твое име поздрави на "золотоглавая".
А нашия сърдечен приятел нека се ексхибиционира по ТВ то.Всеки намира начин да съчетае полезното с приятното.Още повече,че тази реклама сигурно му прилича.Той от детски години е закърмен с желанието да смени мамалигата с баница.И не само-на баницата мекото.Медици казват,че е много страшно да се задавиш с горещ щтрудел.От тиквата!
Аз си имам дружки в Южна Русия и почти всяка година ходя натам. Ще се опитаме да продадем един парцел в Майкоп на Путин. Имам половината от времето когато се опитах да се наредя сред отличниците , но аутизъмът ми попречи и не сбилокь.
Имахме с руснаците малък цех в "Темрюк" за заготовки на дървени профили и бутахме не лош бизнес. Правеха профили, тук в завод Москва ги лакирахме, опаковахме и через това което беше останало от Лесоимпекс изнадяхме чамова мебел . Впрочем тогава държах за пръв път шмейцарски франк. Правихме за техни железничарски кантони дървени легла и гардеробчета. Оказа се хубаво нещо франка-спокоен сигурен. За разлика от "Милка":) Та една там Милка като си науми да пробваме /нещо като ОТК/ асортимента-почти спасение нямаше. Добре, че беше жената, а и тя горянка /сопУтненка/ и сяде Милката:) Но не ни провървя с цехчето:( Като си разделиха флота с украинците, част от руския дойде и в Темрюк. Изгониха ни и ни дадоха "деревянки" в замяна , а на тех тогава и курвите се мръщеха. Все пак успяхме да купиме с българския ми съдружникедно место в Майкоп с цел по късно продажба. Да ама купиха до нас едни "вышибала" парцели и така настроиха, че ни затиснаха. Опитахме да им продадем, но не щат. Не им пречехме и ни предлагаха смешни кинти. Кега обаче, нещо били незаконни и ги бутнали. Зарад Сочи сега купува държавата в Майкоп. /Зарад олимпиадата махат от там полузаконни и пречещи постройки/ Възмездяват ги с парцели по Черноморието. Има шанс да продадем и ние.
Основният ви аргумент против "антикомунистическият лай", както го наричаш, е, че някои се опитват да оправдаят личностните си проблеми с комунизма. Добре, нека кажем, че със сигурност има и такива. Но освен, че не можеш да слагаш всички под един знаменател, не можеш и да отречеш, че антикомунизма има своите основания, точно както ги има и антифашизма. Не съм съгласен когато някой говори за престъпленията на един тоталитарен режим, за нелогичният му и доказано неефективен икономически модел, да се вменяват на този някой тези подбуди като единствено възможните. Най- малкото защото Историята показа, че монопола на една партия над властта не води до нищо добро. Без значение дали тази партия е комунистическа, социалистическа, или националсоциалистическа. Да се отрича, че критерият за подбор на кадрите в управленския и репресивен апарат беше на първо място верността към политическия монополист , а след това наличието на необходимите качества, води само до шеги и закачки. Да се отрича, че комунизмът беше престъпен, тоталитарен, завзел властта с помощта на чужда армия е освен исторически некоректно , но и нагло и морално укоримо. И да ви кажа, аргумента "така правят всички" е смешен поне толкова, колкото и едноименната опера. Другият ви аргумент"сега е по-лошо оттогава " е смислен само като подкрепа на тезата, че посткомунизма е по-лош и от комунизма. Венци се заканва, че ще дойдат отново на власт сякаш някога са били извън нея. Ми елате, бе, венци, направете една истинска комунистическа партия от марксистки тип, спечелете изборите и изградете солидарното общество. Обаче разпределете ролите по кадърност и можене. Че, ако ти пак си на длъжност, от която "зависят банките", а Икономист е само управител и трябва да стиска зъби и да ти изпълнява нарежданията..
22.03.2012 13:20
Според мен краха на комунистическия режим може и следва да се обяснява само и единствено с икономическата му импотентност и недъгавост.Тоталното пренебрежение към професионализъм,умения,степен на смелост да поемаш отговорност,както за своите решения,така и за съдбите на други зависещи от тях,е характерно за тези общества в които управляващите се плашат от лидери,различни от техния номенклатурен списък.За това никога не съм бил на щатна партийна или друга организационна работа.
Но това по никакъв начин не значи,че отгава не е имало стойностни и смислени хора и както не искаш да се слагат под общ знаменател критиците на комунизма,така и не можеш да търсиш най-малко общо кратно,между темерути и таланти.
За мен и "тогава" и "сега" е еднакво добре и еднакво зле.Зависи от гледната точка.Сега имим неща които тогава ние съм си и помислял.За сметка на това,има неща които ми липсват от онова време.
И сигурно не съм прав с"антикомунистическия лай".Но тук не става въпрос за антикомунизма като идеология въобще,а за това "кяфкане",насочено персонално срещу мен по време на дискусии,в търсене на виновни,наказване на невинни и обожествяване на случайни лица и събития.
Стига да не ми пръска в чинията-не съм гнуслив!
За"Лубянка"-бъркаш!Мойте гъби са никнали по"Ходынский район",старото Гоголевско,сега"Хорошевское".
При преподаването на каквито и деа е знания е нужен такт търпение и ласка.Иначе учениците израстват изнервени.
Виното е класика,бирата предкласика!
22.03.2012 13:43
Виж Проф Ан , това, че направи сравнение за мен с обгрижване на братчето аутистче не ме засяга. Впрочем директно са ми слагали тагава диагноза в училище когато подобно на борсовата терминология сега , тогава ме плашеха буквите и много думи. От там не харесвам и резките движения и кряканията. Обичам обаче цифрите и ме изнервят понякога хората които не ги разчитат. Не обичам и покера...защото може би е резка игра и в нея може с една ръка да загубиш всичко. Както казваш, там няма поправителен много пъти. Не, че не знам да я играя, но я играя като счетовозител, а не като "Журналист" Нали нещо подобно беше написал един "боднат" с български чадър. На любимите ми игри шах, бридж падам относително по често отколкото когато съм сядал на покер. И то е , защото трудно ще изблъфираш аутист. Аутиста е просто скроен човечец. Той си има правила с които оцелява. В покера например аутиста не сяда с недостатъчно пари и не играе със слаби карти. Не вярва, че "К утру повезет" и карък ли му е играта става, ако няма час, а ако има я доиграва с игра "в центъра". Лично аз не съм губил кинти след 10ти когато е имало някакви правила. Първата кола ми я купи Ф Димитров/предишната ми бе подарък/ като ме уволни. Не му се ядосвам , поздравявам го. Втора кола купихме при масовата приватизация. Понеже като аутист ме плашеха шумните сборища, гръмките имена като Петрол, Изот, Кремикомци, Нефтохим...и понеже като аутист обичам животните се скътах в едно предприятие за лекарства на животни-БИОВЕТ. Понеже като на любимо братче аутистче, не се отказва по мен си хвълриха боновете и моето и на жена ми семейство. То взе че проработи късмета на аутиста. Погледни какво стана с акциите там. След това дойде 96та. Всички продаваха левове като луди, а аз с бавни реакции и понеже не обичам тълпата реших при 4000за долар да продам долари. Жена ми бе на път да се разведе с мен. После ми каза, че трябвало да изчакач до 5000 и больше, но азнали съм си първосигнален. Ще ти споделя и нещо друго. Много приятели имам които бяха в управителните съвети на приватизационни фондове. Капитал имах и аз да стана един от тях, но не го направих. Не съм борец смел като повечето тук да стана срещу тази кражба/социалистите я направиха/, но имах силата да устоя на идкушението, а то не е малко. Така , че драги ерудите и борсова акуло не подценявай аутистите, нито в борсовите им възможности, нито н почтеноста им. А икономист ще си го питам "къде е батко" не защото не знам отговора, а защото той не ми отговаря на въпроса. Той ми говори за технология , а аз го питам за същността.
22.03.2012 15:37
Ето ти малко същност:
През 2010 г. реколтата от пшеница е оценявана на Х бушела в световен мащаб(всички фючърси на пшеница се търгуват на по 5000 бушела).Фючърсните цени за нова нескладирана пшеница са били около 10 $ за бушел.Или по твоите "сметки" активите са Х х10$ = 10Х$.Но...в любимата ни Русия,както си спомняш лумнаха едни пожари и прогнозите за добива отидоха на кино.Русия забрани износа на хлебно зърно.Украинците се възползуваха пъви и изразиха само съмнение,че ще подават на прогнозните цени и след това ...заваляха цени за бъдещи периоди от 12-14 $ за бушел.Е ако ти в силозите в трънско си имал 1000 бушела актив,то в новата ситуация твоя актив вече не струва 10 000 $ , а 14 000 $.
Това можа като пример да роди моя прост акъл, а дали борсата е преебушка,вече е друг въпрос.
