Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.09.2013 15:52 - Имаме много добър проектно-изборен кодекс. Хайде на избори
Автор: vencivaleri1951 Категория: Политика   
Прочетен: 3317 Коментари: 3 Гласове:
5


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Казано е много за Мая Манолова, но едвали някой ще отрече, че оглавяваната от нея комисия за направата на нов изборен кодекс си свърши работата за която бе конструирана. Имаме най добрия  изборен кодекс откогато България прави избори.  50% от народните представители ще се избират по партийни листи, 50%  мажоритарно. Изборните бюлетини в кочан и всяка с регистрационен номер. Тоест възможностите за подмяна на вота с фалшиви бюлетини е практически невъзможна, а и се отслабва силно контролирания вот.  /"Индианската" нишка става невъзможна/. На практика това е от немския модел на гласуване. Ако бяха сложили и 5 или 6% изборен праг /в Германия мисля , че е 5%/ щях да кажа, че проектът е отличен. Веднага някой ще рече, че по висока бариера би довела до непреставяне на голяма част от обществото в парламента. Това абсолютно не е вярно. За индивидуалистите/уважавам ги/ има мажоритарен вот, за партиите ще кажа, че е необходимо да придобият коалиционна култура. Ако  партии с по малоброен електорат не могат да стигнат до споразимение помежду си зарад вождистки причини, то те и нямат място в парламента. Какво би правила партия със седем или осем депутата?/ако се свали бариерата на 2 или 3% минималната бройка ще бъде сведена до подобно число/ Каква тежест би имала подобна група освен при паритет да "извива ръце" осребрявайки подкрепата си.

      Имаме проектозакон, да го гласуват и да вървим на избори!

     Защо ще ме попитате колеги блогъри промених така изведнъж решението си, като до преди 20ина дена защитавах тезата за избори две в едно напролет.Дали защото два месеца вече БСП е водеща в различните социологически агенции и ли още което е по важно- тенденцията. А тя е-ГЕРБ отива в миманса... И това го има, /ще се спра по нататък/но по важното е -Ситуацията коренно се промени. Човечеството е пред сериозен военен конфликт. Конфликтът е почти до границата ни. Не искам да съм лош пророк, но е възможно употребата на извънконвенционални оръжия вкл и ядрено. България е заплашена от бежанска вълна, няма кой да инвестира в слаба икономика граничеща при това с воюващи страни. Обяснимо е , че и Европейския съюз ще намали разходите си по инвестиционни програми, а ще ги увеличи по хуманитарни такива. Това е предизвикателстно което  "умните " държави решават единявайки се и загърбвайки идеологически различия. Ние за съжаление , нито сме сред "умните" държави, нито пък противостоенето у нас е идеологическо. У нас противостоенето е корпоративно и под знака на келепира. Противостоенето у нас е личностно и като такова е гарнирано с много лична неприязън и завист, и  няма как такива политици да единят нацията. За съжаление други "на сергията няма"
Тоест "Голяма коалиция" в името на държавата сегашното статукво не може да направи,а експертен кабинет с толкова крехко мнозинство няма как да издържи на изпитанията които се задават. Точно за това е необходимо правителство зад което стои възможно най голяма партийна подкрепа. Партии които ще са готови да  калкулират в тази си подкрепа много негативи от военното положение. Ще припомня само, че Чърчил губи следвоенните избори. Тоест войната е минала, но хората искат хляб и на електората му беше през "еди къде си" за безспорните заслуги на големия/не само като габарити/ Уинстън.
Никое експертно правителство не би издържало на подобно предизвикателство защото "експертните" решения и практики няма да зависят от него, няма да зависят и от страната ни. В един момент от това правителство ще се откажат всички и отново ще се яви "юнак" на бял кон препасан най вероятно с "черен" колан. Да се чака подобно развитие няма смисъл. Последиците за страната биха били катастрофални, защото силата на тоталитарния тип лидери е именно по време на инзвъредни положения" Генералът може и да спаси Рим, но кой ще ни спаси от Генерала"
Социологическите данни показват, че най вероятно БСП и ДПС ще имат мнозинство, но то е крайно недостатъчно.Мнозинство с няколко гласа не върши работа във време на сериозна криза. За щастие заражда се ново политическо образование-тн Реформаторски блок.  За щастие това образование е в силно антагонистични отношения с ГЕРБ.
/ Ще припомня само, че ГЕРБ унищожи отвътре "Синята коалиция"с цел да бъде единствен в дясното пространство. Арогантното държане на Борисов с Костов. Смени безпринципно Кунева с онова недоразумение Желева и после брахме срам по време на интервюто и пред парламевта на ЕС. Да припомня и как Цветанов публично "размахваше чаршафите" на Надежда Неински. / БСП и ДПС имат единствено идеологическо противостоене с "реформаторите". Почти не са  електорални конкуренти и няма никакъв проблем тези три партии да договорят изборите тази година. Реформаторите са в активна позиция и тенденцията е да разширяват електоралната си подкрепа за сметка на ГЕРБ. Притежават и управленски, и интелектуален капитал. Не виждам защо да не посочат премиер ако това е необходимо за доброто на страната срещу президент например за следващите избори. Това разбира се са само нахвърляния, но важното е да се разбере, че изборите трябва да бъдат тази година./не днам дали не могат да бъдат 2 в 1 пак или трябна да се чака задължително май месец/ Изборите трябва да бъдат договорени , а не под натиск колкото и да е "симпатичен интелегентен и красив" Защото след този натиск идва натиска на гладните, грозните и унижените. Не, че съм противник на подобен натиск, но има време за него:) Не и във време на война!



Гласувай:
6


Вълнообразно


1. bojo12345 - Дали са достатъчни промените в избирателния закон?
08.09.2013 16:19
Защо не желаят да въведат задължително гласуване?
Защо не сложат изискването за образователен ценз?
Защо позволяват на изселилите се в Турция да гласуват?
цитирай
2. mt46 - За избирателния закон -
09.09.2013 13:05
да се намалят субсидиите за партиите /в Германия те са ок. 1 евро за глас, а у нас - 12 лв. за глас/. Да се намали броя на депутатите на 120. Така ще се ограничи партизанщината...
цитирай
3. vencivaleri1951 - ВВ1951 И аз съм за първото предложение
10.09.2013 00:17
bojo12345 написа:
Защо не желаят да въведат задължително гласуване?
Защо не сложат изискването за образователен ценз?
Защо позволяват на изселилите се в Турция да гласуват?

Още повече, че в Белгия е така, а нали са столица на ЕС.
Образователен ценз е дескриминация. Има не до там грамотни хора а свестни. Има и хора с престижно образование , а гадняри. Пък и не винаги образованите гласуват умно. За сталин, за Хитлер има стихове. Имали са и доста подържници сред интелегенцията. Говоря за искренни привърженици които са гласували за тях преди да станат първи ридери в страните си. Има и друг момент. След като делиш на образовани и необразовани , логично е да ги делиш и на обрадовани и много образовани. Ти например ако си вагистър , а аз доктор на науките/което е вярно/ ще си съгласен ли да имам по висока квота при гласуване от теб. Ти напривер два гласа , аз четри, професора шест, академика осем, средниста един...Няма и с право. Също така няма да се съгласи и необразования.
За изселниците: Защо само тези в Турция. Не можеш да ги делиш. Тогава и тези в Щатите, и в Англия, и В Италия...
Например Райна Кабаиванска няма да има право да гласува, а световно неизвестните аз и ти ще имаме:( Много малко са тези страни където не се гласува зад граница. И какво ще се оправи толкова. Ето ДПС взе тоди път 3 мандата от зад граница. Щяха да се разпределят 1 за ГЕРБ, 1 за БСП, а третия щяха да си го делят АТАКА и пак ДПС.Къде е проблемът?
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: vencivaleri1951
Категория: Политика
Прочетен: 5048358
Постинги: 1344
Коментари: 19500
Гласове: 5467
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031